For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Kosatky pri brehoch Španielska a Portugalska

Kosatky pri brehoch Španielska a Portugalska


Vedci zaznamenali v posledných rokoch veľmi zaujímavé správanie kosatiek pri brehoch Španielska a Portugalska.
Znepokojivé správy prichádzajú v posledných rokoch hlavne z okolia Gibraltaru. Práve z tejto lokality úrady zaznamenávajú hlásenia o útokoch týchto veľrýb na plachetnice a jachty. Kosatky opakovane narážajú do lodí a demolujú kormidlá a poškodzujú lodné skrutky
Podľa agentúry Reuters zaznamenali španielske úrady takýchto útokov v tomto roku už niekoľko, posledný z nich len nedávno a to 25 mája 2023. Posádka 20-metrového plavidla smerujúcemu k Gibraltaru vyslala vo štvrtok v skorých ranných hodinách pobrežnej stráži núdzové volanie, v ktorom uviedla, že skupina kosatiek napadla ich plavidlo a poškodila im kormidlo a lodnú skrutku. Loď nebola schopná ďalšej plavby a tak bola na miesto okamžite vyslaná záchranná loď a vrtuľník.
Podľa výskumnej skupiny GTOA, ktorá skúma a monitoruje populáciu kosatiek v španielskych vodách, má ísť tento mesiac už o 20 nahlásený stret kosatiek s plavidlom. V roku 2022 bolo takýchto útokov v Gibraltárskom prielive zaregistrovaných až 207.
Ak teda v dannej oblasti plánujete svoju plavbu, mali by ste si dať na kosatky určite pozor, alebo pre svoju plavbu zvoliť radšej bezpečné vody Stredomoria (Taliansko, Chorvátsko, Grécko, Turecko).
Zdroj info: www.nautitech.sk
Vrch