For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Kedy je čas na výmenu oleja vo vašom lodnom motore?

Kedy je čas na výmenu oleja vo vašom lodnom motore?


Pri správnej údržbe vášho lodného motora je výmena oleja kľúčovou úlohou, ktorá zabezpečuje dlhšiu životnosť motora a optimálnu prevádzku. Je však dôležité poznať rozdiely medzi zaveseným a zabudovaným lodným motorom, intervalmi výmeny a postupmi pre údržbu.

 

Zavesený lodný motor:

 

Pre zavesené lodné motory, ktoré sú často menšie a poháňajú menšie plavidlá, je odporúčaný interval výmeny oleja každých 50 až 100 prevádzkových hodín alebo raz ročne, ak sa motor nepoužíva pravidelne. 

 

Zabudovaný lodný motor:

 

Zabudované motory sú často väčšie a používajú sa v stredných a veľkých plavidlách. Pre tieto motory je odporúčaný interval výmeny oleja každých 100 až 200 prevádzkových hodín alebo raz ročne.

 

Postup výmeny oleja svojpomocne:

1. Príprava:

Zaistite, že lodný motor je úplne vypnutý a chladný. Získajte správny olej a náhradný olejový filter pre váš konkrétny typ motora.

 

2. Odpúšťanie oleja:

Nájdite odtokovú šróbovicu olejovej nádrže a umiestnite pod ňu nádobu na zachytenie starého oleja. Pomocou vhodného náradia povoľte šróbovicu a nechajte olej úplne vytekať.

 

3. Výmena olejového filtra:

Odstráňte starý olejový filter a nanesite trochu nového oleja na tesniacu gumu na novom filtrovom patrone. Nainštalujte nový filter podľa pokynov výrobcu.

 

4. Doliatie nového oleja:

Pomocou látky doliate potrebné množstvo nového oleja do olejovej nádrže podľa odporúčaní výrobcu a kontrolného ukazovateľa oleja.

 

5. Kontrola únikov:

Skontrolujte, či sú všetky spoje tesné a nedochádza k úniku oleja.

 

6. Testovanie motora:

Pred návratom do prevádzky skontrolujte úroveň oleja pomocou merača a uistite sa, že je všetko správne namontované.

 

Náklady v servise:

 

Cena výmeny oleja v servise môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, ako je typ motora, množstvo použitého oleja a cena práce. V závislosti od týchto faktorov môže cena výmeny oleja v servise začínať od približne 50 € až po niekoľko stoviek eur.

 

Záver:

 

Pravidelná údržba lodného motora, vrátane výmeny oleja, je nevyhnutná pre zachovanie jeho spoľahlivosti a výkonu. Svojpomocná výmena oleja môže byť zvládnutá súčasťou údržby motora, ale ak si nie ste istí, môžete túto úlohu zveriť aj odborníkom v servise. Nezanedbávajte túto dôležitú úlohu a udržujte svoj lodný motor v optimálnom stave pre bezproblémové plavby.

 

Vrch