For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Ktoré hasiace látky patria na jachtu?

Ktoré hasiace látky patria na jachtu?


Ktoré hasiace látky patria na jachtu?

Pre každého majiteľa jachty je to nočná mora: požiar na palube je jednou z najnebezpečnejších nehôd, ktoré sa môžu na mori stať, pretože požiare na lodiach sa často rýchlo šíria. Hasenie požiaru je náročnejšie ako na súši: neexistujú žiadne únikové cesty a na palube sú často ľudia. Vyžaduje sa rýchly zásah a jachta by mala byť vybavená príslušnými hasiacimi prístrojmi.

Vo všeobecnosti nie je nosenie hasiaceho prístroja povinné pre všetky lode a člny. Najmä v súkromnom sektore sa povinnosť disponovať hasiacimi prístrojmi vzťahuje len na člny so zabudovaným motorom nad 6 k alebo s externým motorom nad 10 k. To platí aj vtedy, ak sú k dispozícii zariadenia na varenie a/alebo ohrev.

Napríklad v Nemecku je požiarna ochrana pre veľké a komerčne využívané lode regulovaná predpismi o inšpekciách vnútrozemských vodných ciest, vyhláškou o námornej plavbe a Medzinárodným dohovorom o bezpečnosti ľudského života na mori (SOLAS).

Ktorý hasiaci prístroj sa použije, závisí od toho, čo (aká látka) horí

Rôzne typy hasiacich prístrojov sú vhodné pre optimálnu požiarnu ochranu v lodnej doprave. Najlepší spôsob uhasenia požiaru – a čím – závisí predovšetkým od toho, čo presne horí. Z tohto dôvodu sú na hasiacich prístrojoch uvedené požiarne triedy.

Trieda A znamená žeravé uhlíky, ako je drevo, B označuje horľavé kvapaliny, najmä palivá, ako je benzín alebo nafta, a F je relevantná pre spaľovanie tukov (napr. prehriaty tuk na panvici). Dôležité: Tuky nemožno vymazať vodou; prvou voľbou je požiarna deka.

Takzvané ABC hasiace prístroje sú vhodné pre mnohé požiare, sú lacné a dlho vydržia

Na všetky ostatné požiare sú vhodné takzvané ABC (práškové) hasiace prístroje. Výhoda: univerzálne hasiace prístroje majú dlhú životnosť, sú lacné na nákup a pri správnom použití aj veľmi účinné.

Nevýhoda: jemný prášok sa pri striekaní dostane do každej štrbiny, akokoľvek malej; po úspešnom uhasení požiaru často vznikajú sprievodné a následné škody, ktoré môžu byť značné. Treba tiež poznamenať, že prášok môže napadnúť kovy, pretože obsahuje soli, ktoré môžu mať negatívny vplyv na palubnú elektroniku alebo elektrický systém na jachte.

Vo vnútri sa odporúča použiť penový hasiaci prístroj, aby sa minimalizovali následné škody

Použitie penového hasiaceho prístroja sa preto odporúča najmä v interiéri lode. Pomocou tohto hasiaceho prístroja je možné hasiacu látku aplikovať špecificky na zdroj požiaru a neprenikne do všetkých spojov, ako je to v prípade prášku, takže poškodenie pri hasení zostáva zvládnuteľné.

Penu je možné zotrieť z povrchov, čo chráni vnútro lode. Práškový hasiaci prístroj ABC sa na druhej strane dobre hodí na palubu.

Hasiace prístroje ABC sú dostupné ako nabíjacie a permanentné tlakové hasiace prístroje. Ich výhodou je, že sú mrazuvzdorné do mínus 30 stupňov a pokrývajú aj triedu požiarnej ochrany C. To znamená, že práškový hasiaci prístroj je vo všeobecnosti vhodný do vonkajších priestorov na palube, kde môže byť niekedy veľmi chladno.

Mastné hasiace prístroje sa väčšinou používajú v kuchyni.

Tukové hasiace prístroje sú tiež nevyhnutné pre požiarnu ochranu v lodnej doprave. Mastné hasiace prístroje sú potrebné v kuchyni, najmä na veľkých lodiach s reštauráciami na palube alebo na výletných lodiach.

Podľa nariadenia SOLAS je tiež povinné mať v strojovniach hasiaci prístroj triedy F. Na športových jachtách je táto oblasť zvyčajne obmedzená na kachle v kuchyni, kde sa príliš horúci olej môže vznietiť. Ale aj tu sa môže oheň rýchlo šíriť, napríklad rozšírením na závesy či uteráky.

CO2 hasiace prístroje nezanechávajú žiadne zvyšky a chránia technické systémy

Odporúča sa aj CO2 hasiaci prístroj, najmä na lodiach, na ktorých je nainštalované množstvo elektroniky. Hasiaca látka tohto hasiaceho prístroja je nevodivá a hasí bez zvyškov, čím chráni technické systémy.

CO2 hasiaci prístroj sa však nesmie používať v príliš malých miestnostiach, pretože oxid uhličitý vytláča aj kyslík z dýchaného vzduchu. Tu by sa malo postupovať opatrne. Ako výhodné sa osvedčili takzvané požiarne otvory, špeciálne hasiace otvory, do ktorých môže byť plyn rozprašovaný. Nevýhoda: CO2 neochladzuje zdroj požiaru.

Pri plavbe v medzinárodných vodách sa odporúča certifikácia hasiacich prístrojov MED

V zásade všetky prezentované typy hasiacich prístrojov predstavujú dobrý základ pre požiarnu ochranu v lodnej doprave. Ak sa plavia medzinárodné vody, hasiace prístroje by mali mať certifikáciu MED. Tieto hasiace prístroje spĺňajú konštrukčné a kvalitatívne požiadavky smernice o námorných zariadeniach (MED).

 

Sú uznávané v celej EÚ a na základe dohody s USA aj v amerických vodách. Pre tieto hasiace prístroje by však mali byť pri sebe vyhlásenia o zhode, aby sa predišlo možným pokutám. To, či je hasiaci prístroj schválený podľa MED, ľahko spoznáte podľa toho, že je označený symbolom.

Štatisticky je podľa výskumu SeaHelp najčastejší požiar v kuchyni

Nemecký Spolkový úrad pre dopravu a digitálnu infraštruktúru odporúča mať pri sebe aspoň dva prenosné hasiace prístroje ABC – okrem minimálneho vybavenia. Na väčších lodiach je tiež vhodné inštalovať hasiaci prístroj v predpolí, v kokpite a v kuchyni, aby sa minimalizovali potrebné vzdialenosti. Požiarna deka slúži aj ako účinný nástroj na hasenie malých požiarov a začínajúcich požiarov.

„Štatisticky sú najčastejšími príčinami požiarov požiare v kuchyniach a chybná elektroinštalácia,“ hovorí prevádzkový manažér SeaHelp Marko Orlic. Požiarna deka by preto mala byť v kuchyni vždy pripravená na použitie a na dosah. Ohrievače lodí spôsobili počas zimných mesiacov aj požiare, po ktorých nasledovali požiare motorového priestoru.

Pri dyme z motorového priestoru je potrebná opatrnosť – hrozí nebezpečenstvo vznietenia

„Ak sa dymí z motorového priestoru, posádka by nemala urobiť chybu a okamžite miestnosť otvoriť,“ radí záchranár; rýchly prísun kyslíka by mohol viesť k explozívnemu vznieteniu. Pokiaľ ide o elektrický systém, jachty sú často dodatočne vybavené elektrickým zariadením, avšak bez ohľadu na to, že by potom boli potrebné aj iné káble; Káble by tiež mohli časom korodovať.

„Ak na jachte vypukne požiar, treba si najskôr rýchlo ujasniť, čo (aké látky) vlastne horia, aby sa potom dalo vybrať a použiť vhodný hasiaci prístroj,“ hovorí Marko Orlic. Rýchlosť zásahu je často rozhodujúca pre to, či sa požiar môže rozšíriť – alebo nie.

Ak je potrebná pomoc v prípade požiaru, odporúča sa aplikácia SeaHelp

Marko Orlic zo SeaHelp radí: „V ďalšom kroku treba zastaviť prívod paliva, uzavrieť plynové fľaše a vypnúť elektrické (hlavné) vypínače. Ak hrozí, že sa požiar vymkne kontrole, mali by byť okamžite zalarmované záchranné zložky. Tu pomáha aplikácia SeaHelp a šetrí drahocenný čas“.

Pri požiari na palube je dôležité nepodliehať panike, aby ste si rýchlo privolali odbornú pomoc, aby ste sa najskôr pokúsili požiar uhasiť sami (ak sú plamene malé alebo je málo dymu) a schopný v prípade potreby okamžite evakuovať posádku .

Najvyšším princípom je sebaochrana; v prípade plného požiaru by mala byť jachta podľa možnosti izolovaná

Najvyššou prioritou je nevystaviť sa nebezpečenstvu. Orlic: „Ak len privoláte pomoc a nič iné nerobíte, oheň na palube sa môže za určitých okolností veľmi rýchlo rozšíriť,“ potom sa môže rýchlo stať, že akákoľvek pomoc príde neskoro. V tomto prípade môže mať zmysel zámerne presunúť loď na otvorenú vodu, aby sa zabránilo šíreniu plameňov na iné jachty alebo prístavné budovy.

Kapitán a posádka by sa mali vopred oboznámiť s hasiacimi prístrojmi na palube – informácie poskytujú štítky na kontajneroch. Manipuláciu treba nacvičiť aj pred vznikom mimoriadnej udalosti Mnohé firmy, ale aj kluby a združenia, ako aj hasičské zbory ponúkajú takzvané hasičské kurzy, ktoré sú pre časť posádky pri niektorých offshore regatách dokonca povinné.

Pozor: prevádzkový čas hasiaceho prístroja je veľmi krátky. Platí pravidlo: najprv zacieliť, potom spustiť.

A: ak sa na hasenie požiaru používa hasiaci prístroj, treba brať do úvahy aj to, že „doba prevádzky“ bežného hasiaceho prístroja môže byť niekedy len veľmi krátka (často len niekoľko sekúnd), čo znamená, že po spustení procesu odstránenia by sa mal okamžite objaviť cieľ „.

Spoločnosť SeaHelp odporúča nechať hasiace prístroje každý rok opraviť alebo skontrolovať. V každej kajute by mal byť aspoň jeden hasiaci prístroj/hasiaci prístroj, pričom by mali byť vždy dodržané detaily lodného registra alebo vlajky.

Zdroj info: Seahelp.eu

 

New and used boats for sale in europe – free boat advertising.

Navštivte i naše další stránky:

www.boatsforsale.eu

www.boat24.com.au

www.boat24.co.nz

www.lode24.eu

Vrch