For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Jak zazimovat závěsný lodní motor svépomocí (Ako zazimovať závesný lodný motor svojpomocne)?

Jak zazimovat závěsný lodní motor svépomocí (Ako zazimovať závesný lodný motor svojpomocne)?


Sezóna je na konci, loď je odstavena a přívěsný motor nemá v nejbližších měsících co dělat. Aby motor přežil hibernaci nepoškozený, měl by být odborně zazimován. Zde vám ukážeme, jaké kroky jsou zapotřebí k zazimování přívěsného motoru.

 

1. Vyčistěte motor

Když je motor celou sezónu venku, zanechá to na něm stopy. Ať už je to prach, ptačí trus nebo řasy (je-li to možné, motor by měl být samozřejmě složen, když se nepoužívá). Většina nečistot by se měla odstranit vlhkou houbou a trochou prostředku na mytí nádobí. To vám také dává příležitost zkontrolovat motor, zda neobsahuje škrábance nebo rezavé skvrny, které možná bude nutné opravit.

 

2. Propláchněte motor

V každém případě, pokud se motor delší dobu nepoužívá, musí se propláchnout čistou vodou. V opačném případě mají chladicí kanály tendenci korodovat a ucpávat se a oběžné kolo vydrží déle. To platí zejména v oblastech se slanou vodou, kde byste se měli po každém výletu ideálně motor spláchnout. V systému chladící vody ve sladké vodě se mohou hromadit také řasy nebo jiné částečky nečistot.

Motor je zavěšen např. pomocí předělaného ručního vozíku nebo jiného kreativního držáku. Ke splachování můžete použít přímou přípojku chladicí vody od výrobce, proplachovací “uši“, nebo nějakou velkou nádobu (sud). Je důležité, aby vstupní otvory pro chlazení byly hluboko pod okrajem nádoby. Nádoba je naplněno vodou a hadice je připevněna tak, aby vždy mohlo téci dostatečné množství vody.

Když je zajištěno chlazení, nastartujte motor a nechte jej několik minut zahřát (na volnoběh!). Chcete-li mít jistotu, můžete do použitého paliva předem přidat aditivum do benzinu, nebo použít obzvláště kvalitní a skladovatelný alkylátový benzín.

 

3. Vyprázdněte a nakonzervujte karburátor

To by mělo být provedeno pouze tehdy, doporučuje-li to výrobce. Někteří odborníci doporučují místo toho normálně zastavit motor pomocí vypínače. Zejména u dvoutaktních motorů však hrozí, že se benzin v karburátoru po čase “zadubí“.

Pokud se rozhodnete nechat motor bez benzínu a zakonzervovat motor zevnitř, udělejte to takhle. Při běžícím motoru stáhněte benzinovou hadici. Krátce před zhasnutím motoru se přes sací otvor karburátoru rozpráší konzervační olej (možná bude třeba předtím odstranit vzduchový filtr) a pokračuje až do vypnutí motoru. To vytváří bílý výfukový kouř a z výfuku může unikat trochu oleje. Kromě toho můžete sytič vytáhnout těsně před zhasnutím, abyste dopálili poslední zbytky paliva v karburátoru.

 

4. Zkontrolujte zapalovací svíčky

Vytáhněte konektor zapalovací svíčky a vyšroubujte svíčky pomocí klíče na zapalovací svíčky. Hlavy by měly být bez sazí a rzi. Pokud ne, opatrně vyčistěte drátěným kartáčem a lakovým benzínem. Nebo ještě lépe, vyměňte zapalovací svíčku.

 

5. Zakonzervujte spalovací komoru

Nyní nastříkejte trochu konzervačního oleje do spalovací komory skrz otvor zapalovacích svíček. Nyní můžete pomalu několikrát zatáhnout startovací lanko se stlačeným tlačítkem zastavení, aby se olej rovnoměrně rozdělil.

 

6. Výměna motorového oleje (pouze 4-taktní motory)

Po zahřátí je dobré vyměnit motorový olej. Zde byste si měli přečíst návod na správný postup. Pro většinu menších motorů je vhodný lodní olej 10W-30, ale při výběru oleje se řiďte doporučeními výrobce. V závislosti na počtu provozních hodin by se měl namontovat i nový olejový filtr a (je-li k dispozici) ozubený řemen.

Nyní lze demontovat proplach motoru nebo vyjmout motor z nádoby s vodou.

 

7. Vyměňte převodový olej

I když to teoreticky stačí na motorech, které se často nepoužívají každé dva roky, je vhodné před mrazy měnit převodový olej každý rok. Pronikla-li voda, může při minusových teplotách snadno zničit převodovku.

Po umístění sběrné nádoby dolů nejprve uvolněte spodní šroub oleje a poté horní odvzdušňovací šroub. Pokud je olej mléčný, pronikla voda. V tomto případě je zapotřebí určitě vyšetřit příčinu. V každém případě je třeba zkontrolovat těsnění na šroubech.

Nový převodový olej se vtlačuje do spodního šroubu s trubicí, dokud nevyteče nahoru. Potom ho našroubujte zpět nahoru a dolů. Pozor: Starý olej zlikvidujte správným způsobem!

 

8. Zkontrolujte oběžné kolo (impeller)

Oběžné kolo by se mělo kontrolovat a ideálně vyměnit alespoň každé dva roky. Obvykle se nachází ve spodní části šachty. Postup by měl být popsán v návodu.

 

9. Zkontrolujte vrtuli

Je střižný kolík stále dobrý a je k dispozici náhradní kolík? Je šroub dobře zajištěn? Vrtule by se měla odstranit a hřídel zkontrolovat na korozi nejméně každé dva roky. Vrtuli zkontrolujte vizuálně. Potom namažte hřídel vodotěsným mazivem a znovu namontujte vrtuli.

 

10. Namažte pohyblivé části

Staré zbytky mastnoty lze odstranit čističem brzd. Potom by měly být všechny viditelné pohyblivé části namazány vodotěsným mazivem. Na maznice potřebujete maznici.

 

11. Zkontrolujte zinkovou anodu. 

Nejpozději když zůstanou jen 2/3 anody, měla by se vyměnit.

 

12. Zakonzervujte motor

Celý blok motoru je (mírně) nastříkán vodoodpudivým olejem, např. WD-40.

 

Nyní je motor připraven na několikaměsíční přestávku. Mělo by se skladovat v suchu a ve svislé poloze. Je-li zabalen v plachtě, je důležité, aby vzduch mohl dobře cirkulovat a netvořila se kondenzace.

Pokud si na zazimování motoru netroufáte sami, obraťte se na odborníka, nebo značkový servis, který najdete například zde.

 

Zdroj info: www.klabauterkiste.de

 

New and used boats for sale in europe – free boat advertising.

Navštivte i naše další stránky:

www.boatsforsale.eu

www.boat24.com.au

www.boat24.co.nz

www.lode24.eu

Vrch