For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Jak správně ukotvit loď? (Ako správne ukotviť loď?)

Jak správně ukotvit loď? (Ako správne ukotviť loď?)


Jak správně ukotvit loď? (Ako správne ukotviť loď?)

Ukotvení často vypadá jednoduše, ale pokud chcete, aby to bylo bezpečné, vyžaduje to čas a dodržování několika jednoduchých postupů. Na úvod sezóny stručný přehled největších chyb při kotvení a nejdůležitějších pravidel.

„Kotevní manévr? Musí jít rychle. A vypadat skvěle!”

Není pochyb – nic nepřitahuje pozornost jako jachta, která elegantně pluje do zálivu a dovedně zastavil. Spustí kotvu a posádka skočí do vody, jakmile kapitán vypne motor. Čistá letní radost – a mimochodem, vypadá to, jako by kotvil zkušený skipper..

Je kotvení opravdu tak snadné? Počasí je pěkné. Co by se mělo pokazit? Ale aby byl dlouho očekávaný výlet opravdu výletem snů, měli byste si těsně předtím připomenout, jak správně zakotvit.

„Je to jen krátká zastávka na koupání. Nezůstaneme dlouho.”

Čisté nebe. klidné moře. Jen slabé vlnění na vodě v zátoce. Kapitán má jenom tolik řetězu, že kotva se jen dotýká dna. „Proč teď pustit celý řetěz na krátké koupání?“, řeknou si někteří jachtaři.

Wolfgang Dauser, zakladatel a výkonný ředitel společnosti SeaHelp, to dobře zná. „Důvodem mnoha úkolů SeaHelp je takzvaná zastávka při koupání za nejlepších podmínek. Když trajekt míjí záliv o pár námořních mil dál, často se stává, že vlnobití trajektu narazí na nedbale ukotvené jachty nepřipravené – a posune je o 5-10 metrů dozadu. To stačí na uzemnění a těžké srážky s jinými čluny.“

Správné ukotvení:

“Mám tam docela hodně řetězu!”

Wolfgang Dauser v aktuálním rozhovoru v KROATIEN-SPEZIAL magazínu YACHT hovoří o jedné z nejčastějších chyb námořníků, které stojí za takovými nehodami: „V 70 až 80 procentech všech případů není dostatečně připevněný řetěz. Nebo byla ukotvena příliš blízko ke skalám.“

Je to správné: Abyste byli v bezpečí, potřebujete alespoň pětinásobek délky řetězu hloubky vody – například v hloubce 5 metrů řetěz 25 metrů. Ale je snadné se oklamat o délce, která je opravdu venku. Aby bylo možné je ovládat, jsou na charterových jachtách často připevněny značky. A pokud ne? Nejjednodušší způsob, jak se nemýlit se zobrazenou délkou řetězu, i bez označení, je následující:

Před kotevním manévrem si vyzkoušejte, kolik metrů vyjede kotevní naviják za sekundu. Při pádu to bude většinou asi 1 metr za sekundu.

Od povelu “Pusť!”, kapitán a posádka pomalu napočítají do 25 a poté zastavte kotevní naviják, zatímco kapitán jemně nasměruje jachtu dozadu. Venku by nyní mělo být asi 25 metrů řetězu.

Pozornost byste měli věnovat především hloubce vody na prudce se svažujících březích, jaké se nacházejí v zátoce kolem hlavního města ostrova Cres a zejména v jihochorvatských kotevních zátokách. Zde platí: Hloubka vody se neměří pod kýlem, ale pod kotevním navijákem, tedy v přídi. V případě pochybností to může být o 2-3 metry větší hloubka vody než pod kýlem.

“Drží to!”

Opravdu drží? Je jen jedna věc, kterou si můžete být jisti: TEST! Kotvení bez testu je jako řízení auta bez bezpečnostního pásu – nevíte, kde a jak dopadnete, když dojde na nejhorší. Testování lze provést několika způsoby:

Testování pod motorem:

Zatímco kapitán pomalu nasměruje jachtu větrem dozadu, odpojí se a nechá jachtu unášet dál, dokud posádka na manévr nesignalizuje: “Řetěz napnutý!”

Poté krátce sepněte spojku a opatrně zatáhněte dozadu a zařaďte převod.

Pokud řetěz zůstane napnutý a kotva drží, otestujte opatrně s větším množstvím plynu.

Pokud řetěz přeskakuje na ozubeném kolečku v přídi nebo na navijáku, přeskočí i kotva přes dno – nedrží a klouže se po dnu. Pak zbývá udělat jediné: začít manévr kotvy znovu a opakovat. Dokud kotva drží.

Zkontrolujte značky na břehu.

Když je kotevní řetěz napnutý, kapitán a posádka pozorují značku směru, kterou předtím vybrali na břehu: dva stromy, které jsou na svahu v určité vzdálenosti za sebou přesně v poloze s palubou lodi. Sloup elektrického vedení v souladu s komínem vzdáleného domu…

Pokud se dva cílené body neposunou od sebe, kotva drží. Pokud se pohnou, kotva nedrží. Začněte manévr kotvy znovu od začátku.

Zkontrolujte kotvu.

Jděte do vody se šnorchlem a potápěčskými brýlemi. Šnorchlujte ke kotvě a zjistěte, zda je kotva správně ukotvena v písku nebo skalách. Nebo zda jen visí za špičku na skalnatém výběžku nebo jen líně leží na boku, či volně leží na mořských řasách. V ideálním případě tento test vyžaduje hloubku vody 5 metrů. Od 10 metrů kotva často mizí ve tmě, záleží na světelných podmínkách.

Mimochodem: Pokud chcete v noci, když venku fouká vítr, klidně spát v kotevních zátokách, použijte všechny tři způsoby. A to u každého kotevního manévru. Při každém nočním kotvení. I za těch nejlepších podmínek.

Správné ukotvení: dvě kotvy

“Se svou kotvou kotvím všude.”

Důvěra ve vaše vybavení je dobrá, ale měli byste však znát dno – zejména dno pod lodí. Při hledání kotviště byste měli hledat vhodná místa s pískem, kde se kotvy nejlépe uchytí. Mořská tráva je méně vhodná, kromě horšího záběru na kluzkých trsech mořských trav ničí kotva cennou zem, což například na Baleárech přísně sledují a přísně trestají. K tomu účelu jsou najati strážci ochrany přírody.

Skalní desky jsou také druhou volbou a jsou užitečné pouze pro krátkodobé ukotvení v mělčích hloubkách 4-5 metrů, abyste se mohli ponořit nebo si pomoci v případě pochybností. Nevhodné jsou skalní desky s puklinami nebo jiné skalní útvary, do kterých se kotva může zachytit.

“Ukotvíme se dva do páru s druhou jachtou.” Pokud se spojme s druhou lodí je kotvení ještě bezpečnější!“

Zní to logicky, ale může to být fatální omyl. Když jsou obě jachty ovlivňovány proudem nebo větrem, když noční poryvy z různých směrů nutí jachty tančit v kruzích, údajný bezpečnostní aspekt se stává chybným. Stačí jediné tiché otáčení v kruhu a „řetězový salát“ je hotov. Jachty spolu visí v dobrém i ve špatném. Nebe je lze oddělit pouze uvolněním a upuštěním kotevního zařízení – manévr, který je zvláště nebezpečný v kritických povětrnostních podmínkách.

Zapamatujte si, že nikdy není hanbou se o kotvení poradit se zkušeným jachtařem.

 

Zdroj Inko: www.sea-help.eu

New and used boats for sale in europe – free boat advertising.

Navštivte i naše další stránky:

www.boatsforsale.eu

www.boat24.com.au

www.boat24.co.nz

www.lode24.eu

Vrch