For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Jak najít tu správnou loď (Ako nájsť tu správnu loď)

Jak najít tu správnou loď (Ako nájsť tu správnu loď)


Sen o vlastní lodi začíná řadou otázek, které si budoucí majitelé musí kriticky položit, pomůže vám náš kontrolní seznam. Plánované využití lodi je stejně důležité jako správné kotviště a provozní náklady. Tady je deset bodů, které lze použít k úspěšnému hledání té správné lodi.

Bod 1:

V jaké oblasti by se měla loď používat?

Řeka, vnitrozemí, blízko pobřeží nebo na volném moři? S proudem nebo bez? Pokud víte, kde chcete svou loď hlavně používat, můžete provést prvotní výběr a především trochu zúžit velikost a klasifikaci, kterou hledáte. Pokud sháníte motorový člun, měli byste si předem zjistit, jaká dopravní omezení v dané oblasti platí a zda si nejprve musíte zažádat o povolení k řízení lodi se spalovacím motorem nebo elektrickým pohonem.

Řidiči motorových člunů si také musí ujasnit, zda hledají něco malého a živého na jednodenní výlet po vodě, nebo zda chtějí se svou lodí vyrazit na výlet. Pro popracovní kolo na vnitrozemských vodních cestách se hodí malý kluzák z GRP, který má maximálně malou kabinu, nebo elegantní malý tendr.

Pokud má být člun používán i jako tažné vozidlo pro vodní lyže nebo wakeboardy, je třeba dbát také na to, aby produkoval perfektní brázdu. Pokud chcete trávit dovolenou na lodi, potřebujete prostorný výtlak, který místo dobrého rychlostního potenciálu nabízí především komfort bydlení.

Námořníci mají na výběr širokou škálu různých tříd a modelů, od obratných člunů po malé kýlové čluny a velké námořní jachty. Abyste získali přehled a poznali plavební vlastnosti jednotlivých lodí, vyplatí se vyzkoušet co nejvíce lodí. Výstavy lodí, kde mnoho loděnic prezentuje své jachty, také poskytují dobrý přehled o různých nových modelech, jejich konstrukci a vybavení na palubě i v podpalubí.

Bod 2:

Potřebuje loď vodní nebo pozemní kotviště?

Často se vám touha kýženého kotviště zmocní dříve, než začnete hledat loď, která bude přesně zapadat do této škatulky. A i když loď po použití zůstane na přívěsu nebo skluzu, je dobré vědět, kde ji můžete natrvalo uložit, než ji koupíte.

Zatímco v posledních letech byla kotviště v mnoha přístavech volná, situace se během koronavirové pandemie výrazně změnila. Tím, že se mnoho milovníků vodních sportů obrátilo na možnosti trávení volného času na vlastním prahu, rozhodlo se pro vlastní jachtu a vedlo tak k vysokému využití kapacit kotvišť.

Bod 3:

Měla by to být motorová nebo plachetní jachta?

Zásadní rozhodnutí, podle kterého se už ani zarytí námořníci nedívají na řidiče motorových člunů s lehkým popotahováním. Pokud se rozhodnete pro motorový člun nebo motorovou jachtu, nejste závislí na větru, většinou máte mělčí ponor a dokážete výborně sjíždět vnitrozemské oblasti i řeky – v postupu nebrání mosty ani proudy. Ti, kteří dávají přednost sportovnímu, klidnému a přírodě blízkému okolí a rádi by se plavili na delších túrách po moři, by se měli poohlédnout po vhodné plachetnici.

Bod 4:

Kdo bude loď v budoucnu používat a kdo přijde na palubu?

Při nákupu tak důležitého rekreačního objektu, jako je vaše vlastní loď, musí být zapojena rodina nebo partner. Nejen proto, že je to velmi drahý koníček, ale také proto, že to zabere spoustu času. Jen ten, kdo nezná ve svém volném čase lepší aktivitu než pobyt na vodě, podpoří nákup vlastní lodi s opravdovou vášní. Zejména ti, kteří se poprvé rozhodnou mít vlastní loď, by si měli nejprve pronajmout nebo okusit svět „jachty“ ve sdružení vlastníků a zjistit, zda si svůj sen o vlastnictví vlastní lodi opravdu chtějí splnit.

Bod 5:

Měla by se loď používat na jednodenní, nebo dlouhé výlety?

Pokud chcete na vodu jen přes den, stačí vám malá kajuta a ne mnoho vybavení. Ale čím delší je doba na palubě, tím více se každá stopa na délce vyplatí. Větší velikost znamená více úložného prostoru, pohodlí a postelí, a s tím i více možností pro trávení volného času a prázdninové aktivity na vodě.

Bod 6:

Jak velká má být loď?

Každý metr stojí více, ale také vytváří plus v pohodlí. Pokud máte na výběr mezi velkou a malou, velmi dobře vybavenou jachtou, měli byste v případě pochybností zvolit větší loď. Výbavu a především elektroniku lze postupně obnovovat a vylepšovat, ale jen málokdy je jachta konstrukčně upravena tak, že se prodlouží o pár stop.

Bod 7:

Jak nákladná může být tato investice?

Kromě investiční částky při koupi lodi je třeba spočítat i provozní náklady, jako je kotviště, pojištění, údržba a cestovní náklady. Každý, kdo investuje do nové jachty, bude mít rychle seznam mnoha věcí, které nutně potřebuje na svou loď koupit. A pokud najdete ojetou jachtu, měli byste očekávat spoustu vybavení, které je dostupné a funkční, ale již není aktuální nebo nevyhovuje vašemu osobnímu vkusu. Základní pravidlo zní: Loď používaná čistě jako rekreační objekt se nikdy nesmí stát finanční zátěží v každodenním životě.

Bod 8:

Jak velkou péči byste si měli sami poskytovat?

To je také nezanedbatelný nákladový faktor: Přijíždí loď do loděnice na generální opravu v zimních měsících, nebo si majitel chce vše dělat sám a investuje hodně práce a času – pokud má technické know-how. Noví majitelé si navíc musí klást otázku, kde je v zimních měsících uloženo vybavení lodi. Je tam garáž na plachty a suchý sklep na čalounění lodi? Pokud ne, doporučuje se zimní uskladnění ve vytápěné hale, aby na palubě zůstalo co nejvíce věcí bez poškození.

Jak velkou péči loď potřebuje, závisí na materiálu trupu. Dřevěné lodě zaberou hodně času broušení a lakování, ale jsou krásné na pohled. Moderní jachty vyrobené z GRP vyžadují podstatně méně údržby a lze je obnovit do mimořádně atraktivního stavu důkladným vyleštěním.

Lodě vyrobené z oceli nebo hliníku jsou obzvláště odolné, i když i zde po několika desetiletích dochází ke korozi nebo elektrolýze a snižuje tak stabilitu trupu.

Bod 9:

Použitou, nebo novou jachtu?

Pokud máte zájem o ojetou jachtu, najdete velký výběr, ale musíte být přesnější, jaké parametry vyhledávání jsou pro vás důležité. Kromě velikosti jachty hraje rozhodující roli stáří a dřívější využití. Následné instalace nebo změny jsou často možné, ale především nákladné. Palubní elektronika, stěžeň, vzpěry a pojezd by měly být při nákupu staré jachty detailně prozkoumány a v případě potřeby vyměněny.

Každý, kdo investuje do nové jachty z loděnice, musí mít především trochu trpělivosti, většina výrobců sériových jachet má na nejbližší měsíce plně obsazeno. Pokud jste ale ochotni si na svou vysněnou loď počkat, můžete si ji nechat sestavit velmi individuálně a na míru svým vlastním potřebám. Individuální konfigurace daleko přesahuje výběr čalounění a počtu lůžek, výkon motoru lze měnit stejně jako délku stěžně a ponor kýlu.

Bod 10:

Může to být loď s historií?

Také existují, plovoucí perly s velkou minulostí. Někdy láskyplně opečovávané jako námořní klenoty, ale někdy v žalostném stavu, jen čekající na to, až budou komplexně zrestaurovány a políbeny. Pokud si vyberete klasickou jachtu, sběratelský model nebo „vintage“ loď, kupujete loď s charakterem. Loď, na kterou ostatní s obdivem hledí. Ke které se klade mnoho otázek a která má někdy také silné společenství vlastníků, kteří mají loď stejné loděnice nebo konstrukce. Plovoucí drahokamy vyžadují více práce než nová, pohodlná loď z regálu, ale odmění své majitele zvláštním vkusem, který nelze libovolně kopírovat.

Závěr: Každý, kdo odpověděl alespoň na těchto deset otázek, ví, jaký typ lodi s jakou délkou je pro něj vhodný a preferovanou oblastí plavby. Nyní začíná hledání. A velké srovnání typů na mnoha portálech a burzách lodí. Vzrušující fáze objevování, kterou lze napůl žertem shrnout moudrostí: V životě majitele jachty jsou dva šťastné dny. Den, kdy si koupíte vlastní loď a v den, kdy je úspěšně prodána dalšímu šťastnému novému majiteli.

Zdroj info: www.sea-help.eu

New and used boats for sale in europe – free boat advertising.

Navštivte i naše další stránky:

www.boatsforsale.eu

www.boat24.com.au

www.boat24.co.nz

www.lode24.eu

Vrch