For a better experience please change your browser to CHROME, FIREFOX, OPERA or Internet Explorer.
Postup, jak správně zazimovat loď (Postup, ako správne zazimovať loď)

Postup, jak správně zazimovat loď (Postup, ako správne zazimovať loď)


Pokud nemáte to štěstí být venku v teplých krajích, zazimování lodi se nevyhnete. Nezáleží na tom, zda je loď ve vodě, ve venkovním skladu nebo v hale. Jakmile teploty klesnou pod nulu, lze očekávat trvalé poškození, pokud jste nepřijali preventivní opatření.

V tomto článku podrobně vysvětlíme, jaká opatření byste měli na podzim podniknout, abyste loď zazimovali.

Zabraňte poškození lodi mrazem

Hlavním nebezpečím při teplotách pod nulou je, že voda při zamrzání expanduje. Kdo zapomene vodu přes zimu vypustit, riskuje, že pod vysokým tlakem praskne potrubí a nádrže. Proto je na prvním místě vyprázdnění a dezinfekce nádrží na čerstvou vodu a vypuštění vody z potrubí, čerpadel, bojlerů a venkovní sprchy.

Totéž platí pro palubní toaletu. I zde se voda vypouští a toaleta čistí. Současně můžete namazat i toaletní čerpadlo. Nezapomeňte vyprázdnit záchytnou nádrž a opláchnout ji čistou vodou. (To je místo, kde jsou úniky obzvláště problematické…)

Voda také nesmí zamrznout v naftovém chladicím systému lodi. Při dvouokruhovém chlazení musí chladicí kapalina ve vnitřním okruhu poskytovat ochranu proti mrazu až do -20 stupňů. Chladicí kapalinu lze otestovat testerem nemrznoucí směsi a v případě pochybností ji vyměnit. Okruh mořské vody lze buď úplně vypustit (viz návod výrobce), nebo jím nechat protéct nemrznoucí kapalinu. Této příležitosti můžete využít i k výměně anod v chladicím systému a případně k odvápnění okruhu mořské vody.

Obecně platí, že všechny mořské kohoutky by měly být přes zimu otevřené, aby voda mohla nerušeně odtékat.

Řízení a údržba systémů souvisejících s bezpečností

Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením, měli byste zkontrolovat a namazat všechny kohouty z hlediska těsnosti a koroze. Měli byste také zkontrolovat hadice, zda nejsou prasklé a zkontrolovat stav hadicových svorek. A také by se mělo zkontrolovat stokové čerpadlo na funkčnost a případné praskliny v membráně.

Pokud je to možné, měli byste z paluby vzít bezpečnostní vybavení, jako jsou záchranné vesty a záchranné ostrůvky, stejně jako hasicí přístroje. Zvláště pokud hasicí přístroje nejsou mrazuvzdorné. To je také vhodná doba na kontrolu dat expirace záchranných člunů, záchranných vest a hasicích přístrojů, aby bylo možné v případě potřeby provést údržbu i přes zimu. I když ještě není termín údržby, měli byste zkontrolovat solné tablety a tlakové zásobníky a (opatrně) odstranit zbytky soli ze záchranného vybavení.

(Uvazovací) šňůry by měly být také vizuálně zkontrolovány, zda nejsou poškozené. Zejména u ocelových a hliníkových člunů je nezbytná včasná kontrola a výměna anod. Ale ani anoda hřídele u GRP člunů by neměla být opomíjena. Abyste zabránili elektrolytické korozi na vrtuli a hřídeli, měli byste je měnit každou sezónu.

Plynový systém na palubě, pokud je k dispozici, také vyžaduje určitou pozornost: měli byste vyjmout plynové láhve z paluby a zkontrolovat stokové otvory plynové skříně, zda nejsou ucpané. Měli byste také zkontrolovat baterie a funkci detektorů plynu a kouře, a až přijde čas, domluvit si schůzku na test systému.

Pro plachetnice

Na plachetnicích musí být také zkontrolována výstroj a kýl. Koncovky, patky, kryty, závlačky a šrouby musí být zkontrolovány na vlasové trhliny a v případě potřeby vyměněny. Rozpěrky by měly být těsné bez vůle. Obecně byste měli zkontrolovat celou soupravu na korozi a zkontrolovat elektroniku stožáru, abyste zabránili korozi nebo zkratům způsobeným roztřepenými kabely. Kontakty by měly být namazány vazelínou a chráněny před vodou.

Zkontrolujte těsnost hydraulických systémů obložení stěžně a zvedacího kýlu, zejména na koncích popruhu.

Jakmile je loď z vody, je dobré zkontrolovat spojení trupu a kýlu, zda není prasklé, a pokud je to možné, zkontrolovat, zda šrouby kýlu nejsou zkorodované.

Zazimujte lodní pohon

Vrtule by měla být vyčištěná a zbavená trav, nečistot nebo podobného porostu. Matice vrtule a závlačka by měly být zkontrolovány z hlediska dotažení a poškození. Všechny anody na systému pohonu musí být pravidelně kontrolovány.

Oběžná kola chlazení mořskou vodou by měla být vyměněna a výměna oleje se doporučuje vždy na konci sezóny. Vyměnit by se měly také palivové a olejové filtry a zkontrolovat hladinu oleje v převodovce, stejně jako klínové řemeny.

Měli byste zkontrolovat řadicí lanka a páčky a v případě potřeby je namazat a také je třeba čas od času vyčistit vzduchové filtry. Zazimování lodi je také vhodnou dobou pro kontrolu všech hadic a vedení pohonného systému. A v případě potřeby se na válcích seřídí ventilová vůle.

Je-li to možné, naplňte nádrž na naftu buď úplně (bio-free naftou a/nebo aditivy, abyste zabránili problému s naftou), nebo ji úplně vyprázdněte. Zkontrolujte všechny hadice a vedení a zkontrolujte podtlakový ventil chlazení mořské vody a v případě potřeby vyčistěte.

Pokud je nainstalován pohon plachty, měli byste zkontrolovat těsnění manžety a případně obnovit nátěr.

U hnacích systémů s tuhou hřídelí je třeba zkontrolovat hřídelové těsnění, znovu namazat a hřídel zkontrolovat, zda nemá nadměrnou vůli. Měli byste také zkontrolovat přívod chladicí vody, zda není ucpaný.

U pohonů Z byste měli také zkontrolovat a namazat hřídel a v případě potřeby ji přelakovat, jako u pohonu plachty. Kromě toho je třeba zkontrolovat těsnění pohonu a výfuku, zda nevykazují praskliny nebo křehká místa. Také byste měli zkontrolovat a znovu namazat křížový kloub. U vyvažovacích válců byste měli zkontrolovat hladinu hydraulického oleje a v případě potřeby vyměnit hadice.

Zazimujte palubní elektroniku a baterie

Při uskladnění palubní elektroniky na zimu jde především o to, abyste našli korozi a případné zkraty v rané fázi. Tímto způsobem by měly být zkontrolovány všechny kontakty, (ochranné) spínače, pojistky a kabely. Kontakty zástrčky lze nastříkat silikonovým mazivem. Před položením stožáru je třeba zkontrolovat vnější a vnitřní osvětlení a také všechna obrysová světla a poté namazat kontakty. Měla by se také zkontrolovat funkce spínače FI. Cenná nebo citlivá elektronická zařízení by měla být odstraněna z paluby, kdykoli je to možné.

Pokud nejsou bezúdržbové, měly by být lodní baterie doplňovány destilovanou vodou. Pokud je to možné, měly by být také vyloženy nebo jinak plně nabity na začátku zimního skladování a poté alespoň každé dva až tři měsíce. Pokud jsou baterie vyjmuty, měli byste namazat kontakty, abyste zabránili korozi.

Z baterek, hodin, detektorů atd. vyjměte malé alkalické baterie a dobíjecí baterie a na jaře je vyměňte za nové.

Zakrytí lodi ve venkovním skladu

Pokud loď není v hale, je nezbytné loď přes zimu řádně zakrýt. Tím se zabrání tomu, aby se dešťová voda shromažďovala v prostorech na palubě a v podpalubí a tam zamrzla. Loď je navíc chráněna před listím a jinými nečistotami.

Je důležité, aby byla použita stabilní plachta odolná vůči UV záření. Plachta je natažena přes stožár nebo jiné lešení upevněné na palubě tak, aby strany byly co nejstrmější. Voda tak snadno odtéká a sníh se na plachtě dlouho neudrží.

V ideálním případě byste měli předem demontovat klanice, abyste se vyhnuli zbytečnému tlaku větru na vaše nohy. Navíc lze střechu stanu natáhnout strměji.

Důležité ale také je, abyste loď nezabalili úplně vzduchotěsně, ale aby pod plachtou mohl být průvan. V opačném případě bude pod plachtou kondenzovat voda a polštáře v podpalubí se rychle zničí.

Pokud má loď přezimovat na přívěsu nebo skluzu, je vhodné auto nadzvednout, aby se odlehčily nápravy a pneumatiky.

Ostatní údržbářské a ošetřovací práce na lodi

V závislosti na typu lodi a požadované úrovni péče nejsou všechny body v této části nezbytně nutné.

Zazimování paluby lodi

Svorky, (kotevní) navijáky a kování paluby by měly být opláchnuty čistou vodou a v případě potřeby namazány. (Posuvné) poklopy a dveře by měly být také promazány a zkontrolovány na těsnost.

Trup lze v případě potřeby vyčistit například prostředkem Gilbentfernerem a vyleštit. Podvodní trup byste měli opláchnout hadicí pod vysokým tlakem a zejména vyčistit oběžné kolo kmene, sonarový snímač a zkontrolovat, zda správně fungují.

Kotevní řetěz a kotevní skříňku byste měli opláchnout sladkou vodou, stejně jako šňůry a blatníky. Vyhnete se tak solným krustám, které přes zimu přitahují vlhkost.

Zazimování lodi v podpalubí

V kuchyňce byste měli vyčistit sporák, troubu a také lednici. Všechny zásoby musí být vyloděny, aby nedošlo k přilákání hlodavců. Lednice, skříně a skříňky by měly zůstat otevřené, aby bylo zajištěno dobré větrání. V případě potřeby je nyní vhodná doba na olejování dveří a zámků. Můžete zkontrolovat dřevěné povrchy, zda neobsahují oblasti, které potřebují opravu, a zařadit je na seznam úkolů zimního skladování.

Veškeré čalounění by mělo být kvůli ventilaci umístěno svisle, nebo ještě lépe zcela mimo palubu. Látkové potahy lze přes zimu sundat a vyčistit. Podlahová prkna jsou také nejlépe umístěna nastojato, aby odvětrávala stoku. Samotné stoky byste měli co nejvíce vyčistit a utřít do sucha.

Pro plachetnic

V závislosti na potřebě péče lze nainstalovaný stožár vyčistit a případně vyleštit. Stojací a běžící lanoví byste měli dobře označit a uložit tak, abyste na začátku sezóny vše znovu našli. Citlivé klikery nebo anemometry by měly být zabaleny co nejbezpečněji. Svinovací systém byste měli po sezóně opláchnout sladkou vodou a zkontrolovat plachty, zda nejsou poškozené a uložit je v suchu, volně složené. V ideálním případě sundáte všechny plachty z paluby. Pravidelná kontrola u výrobce plachetnic je vždy dobrý nápad, abyste včas identifikovali a opravili případné poškození.

 

Zdroj Info: www.klabauterkiste.de

 

New and used boats for sale in europe – free boat advertising.

Navštivte i naše další stránky:

www.boatsforsale.eu

www.boat24.com.au

www.boat24.co.nz

www.lode24.eu

Vrch